Kilka sposobów na skuteczne ocieplenie poddasza

Pokój na poddaszu to marzenie chyba każdego. Ciepłe, przytulne pomieszczenie o obniżonym suficie, gdzie można w ciszy i spokoju napić się herbaty. Okno dachowe, na które prószy śnieg – tak, to naprawdę wspaniały widok. Tylko co zrobić aby na tym naszym wymarzonym poddaszu nie zmarznąć zimą, i nie zwariować z ciepła latem?

Niezastąpiona wełna

Jednym z najbardziej powszechnych sposobów na ocieplenie poddasza jest zastosowanie wełny z włókna skalnego lub szklanego. Jest to materiał o bardzo dobrych właściwościach izolujących, a jednocześnie dobrze przepuszcza parę, dzięki czemu unikniemy zawilgocenia. Wełna jest bardzo elastyczna, co sprawia, że będzie się dobrze układała między krokwiami.

Izolacja natryskowa

Jedną z najnowocześniejszych metod ocieplania poddasza jest właśnie izolacja natryskowa pianką PUR. Jest to rozwiązanie dosyć nowe, które zyskuje coraz większą rzeszę zwolenników. Warto podkreślić, że ma bardzo podobne parametry izolujące co wełna, ale jest zdecydowanie lżejsza, więc może być stosowana na lżejszych konstrukcjach dachu. Co ważne, jest to środek całkowicie ekologiczny, nie jest atrakcyjny dla bakterii i grzybów, a więc bezpieczny dla naszego zdrowia, a montaż trwa krócej niż w przypadku wełny. Minusem tej metody pozostaje niestety cena.

Izolacja styropianem

Od tej metody ocieplania w zasadzie już się odchodzi ze względu na słabą paraprzepuszczalność. Jest to jednak nadal dość tani materiał, a montaż nie jest trudny, dlatego styropian jeszcze czasami jest stosowany do ocieplenia poddaszy.

Źródło informacji: https://www.rockwool.pl/aplikacje/poddasza

 

Reply